Odběr kapilární krve

 

Odběr kapilární krve

Pro stanovení glykémie provádějí odběr kapilární nebo venózní krve sestry příslušného oddělení.

Odběry na stanovení ranní glykémie se odebírají zásadně na lačno, odběry na stanovení glykémie určené k vyšetření glykemického profilu se provádějí rovněž ráno na lačno a dále podle schématu doporučeného diabetology („malý“ nebo „velký“ glykemický profil), vyjímečně dle doporučení ošetřujícího lékaře.

 

Vyšetření krevních plynů z kapilární krve se provádí u ambulantních pacientů vyjímečně.

 

Zásady pro odběr kapilární krve – pro stanovení acidobazické rovnováhy:

Provede se dezinfekce místa vpichu. Lancetou se provede vpich. První kapka krve se setře. Lehkým tlakem v okolí místa vpichu se vytvoří další kapka. Ke kapce se přiloží kapilára, do které se při vhodném sklonu krev sama nasává. Krev z vpichu musí volně odtékat, kapiláru nasazujeme těsně k rance. Krev v kapiláře musí být zcela bez bublin. Po naplnění kapiláry (nejméně však 2/3 její délky) se do kapiláry vloží drátek, kapilára se uzavře na obou koncích zátkami a pomocí magnetu se krev důkladně promíchá. Drátek se v kapiláře ponechá. Krev odebraná na acidobazickou rovnováhu musí být vyšetřena ihned. Pokud jsou kapiláry uloženy v polystyrénové krabičce, ve které je pouzdro s tajícím ledem a nebo v lednici při 4 – 8°C, je nutno vyšetření provést do 30 - 60 minut.

 

Zásady pro odběr kapilární krve – pro stanovení glukózy:

Provede se dezinfekce místa vpichu. Lancetou se provede vpich. První kapka krve se setře. Lehkým tlakem v okolí místa vpichu se vytvoří další kapka. Ke kapce se přiloží kapilára, do které se při vhodném sklonu krev sama nasává. Krev z vpichu musí volně odtékat, kapiláru nasazujeme těsně k rance. Kapilára musí být naplněna krví, ale krev nesmí ulpívat na koncích kapiláry. Krev v kapiláře musí být zcela bez bublin. Takto naplněnou kapiláru vložíme do přiložené označené zkumavky se systémovým roztokem a zamícháme mírným převrácením.